Powrót do informacji ogólnych o aktualnościach

Jako pierwsza na świecie firma DESSO® wprowadza na rynek linię wykładzin w płytce, z których 60% stanowią płytki wykonane z włókna Econyl®-włókna w 100% wyprodukowanego z materiałów pochodzących z recyklingu

13 października 2011

Desso wprowadza linię płytek dywanowych wykonanych w 60% z włókna Econyl®, wyprodukowanego przez Aquafil S.P.A. w 100% z materiałów przetworzonych, w tym z odpadów włókienniczych pochodzących od konsumentów, w ramach programu Refinity® firmy Desso.

Na początku 2008 r. firma Desso podjęła zobowiązanie, że do końca 2020 r. jej produkcja w 100% będzie zgodna z modelem Cradle to Cradle® .

Zobowiązanie firmy Desso opiera się na zapewnieniu, że wpływ działalności firmy na środowisko jest korzystny zarówno dla teraźniejszych, jak i przyszłych pokoleń. Mówiąc najprościej, chodzi o postępowanie w zgodzie z naturą, bo strategia Cradle to Cradle® czerpie inspirację z samej natury. W tym ujęciu wykładziny tworzone są ze składników, które nieustannie wykorzystuje się w niekończącym się łańcuchu produkcji.

W 2010 r. firma Desso zaprezentowała EcoBase® - nowe podłoże płytki dywanowej, które w 100% można powtórnie wykorzystać w produkcji.

Oddzielenie włókien dywanowych od podłoża zużytych płytek dywanowych odbywa się w dziale Refinity® firmy Desso. Powoduje to powstanie dwóch linii dalszych procesów. Po dodatkowym etapie oczyszczania, włókna dywanowe są z powrotem przekształcane w materiał wyjściowy, który zwracany jest do producenta włókien, w celu wyprodukowania z niego nowego włókna.

Od początku firma Desso zdawała sobie sprawę, że bez współpracy i zaangażowania swoich kluczowych partnerów, model Cradle to Cradle® może być nieosiągalny. Realizując część swojego zobowiązania, firma Desso wprowadza linię płytek dywanowych, z których 60% stanowią płytki z włókna Econyl®, wyprodukowane przez Aquafil S.P.A. w całości z materiałów przetworzonych, w tym z odpadów włókienniczych pochodzących od konsumentów w ramach programu Refinity® firmy Desso.

Podczas swojej ostatniej wizyty w zakładzie regeneracji Aquafil w Słowenii, Dyrektor generalny firmy Desso Stef Kranendijk stwierdził: "Z satysfakcją chciałbym oświadczyć, że większość płytek dywanowych firmy Desso będzie produkowana z wykorzystaniem włókna Econyl®, które pochodzi wyłącznie z materiałów przetworzonych. Jest to świadoma decyzja Desso, ponieważ naszym celem jest masowa produkcja wyrobów z wykorzystaniem włókna Econyl® - tak aby jak najbardziej odciążyć środowisko naturalne. Takie rozwiązanie doskonale pasuje również do przyjętej przez nas strategii Cradle to Cradle®, pozwalającej zamknąć cykl produkcyjny. Jesteśmy niezwykle dumni, mając tak wspaniałego partnera jak Aquafil, który wspiera nasze dalekosiężne plany".

Giulio Bonazzi - Prezes firmy Aquafil S.P.A. - dodał: "Desso jest naszym najważniejszym strategicznym partnerem w Europie. Nasze firmy łączy wspólna wizja, aby chronić cenne surowce oraz wykorzystywać je w niekończących się cyklach produkcyjnych. Dzięki strategii Cradle to Cradle®, którą stosuje firma Desso, Aquafil otrzymuje teraz odpady włókiennicze pochodzące od konsumentów z działu Refinity® fabryki Desso, aby je powtórnie wykorzystać do produkcji nowych włókien. Razem staramy się zamknąć cykl produkcji".

Wykładziny wyprodukowane zgodnie z zasadami Cradle to Cradle® prezentują tę samą najwyższą jakość i trwałość, które od zawsze charakteryzowały produkty firmy Desso i są dostępne w tak samo bogatej ofercie.

Absolutnym priorytetem dla Desso jest wykorzystywanie w produkcji zdrowych i bezpiecznych materiałów. Dobre materiały na starcie to gwarancja uzyskania dobrego materiału na mecie. Aby zrealizować to założenie, firma Desso nie dąży do wdrożenia strategii "zero" - niekończącej się pogoni za nieosiągalnymi celami, pomijającej kluczową kwestię: "Jak sprawić, aby nasze oddziaływanie na środowisko naturalne było w rezultacie pozytywne?"

Innymi słowy, Desso stara się postępować zgodnie ze strategią "zero toksyczności". Firma Desso projektuje swoje produkty z myślą o ich późniejszym przetworzeniu, pozyskuje ekologiczne surowce przeznaczone do bezpiecznego i niekończącego się cyklu użytkowania, wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii.

Produkty firmy Desso promują zdrowie ciała i duszy, mają pozytywny wpływ na społeczność i środowisko. Dzięki twórczemu podejściu Desso pozostawia po sobie pozytywny ślad.

Więcej informacji:
http://youtu.be/HOtT51N6zkg
http://youtu.be/Bhng4vv8EvU

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email