C2C certification 3.0
Powrót do informacji ogólnych o aktualnościach

Wykładziny biurowe oraz domowe firmy Desso pierwszymi produktami z certyfikatem Cradle to Cradle CertifiedCM w wersji 3.0

10 kwietnia 2013

Firma Desso, europejski producent wykładzin i nawierzchni sportowych, osiągnęła kolejny kamień milowy - wykładziny biurowe i domowe tej firmy jako pierwsze produkty na świecie uzyskały certyfikat normy produktów Cradle to Cradle w wersji 3.0 przyznawany przez instytut Cradle to Cradle Products Innovation Institute. Znaczna część oferowanych przez firmę Desso wykładzin biurowych w płytkach oraz biurowych i domowych dywanów tkanych na szerokim krośnie uzyskały brązowy certyfikat Cradle to Cradle.

Instytut Cradle to Cradle Products Innovation Institute (C2CPII), z siedzibą w USA, to organizacja typu non-profit działająca jako niezależny podmiot oceniający, nadzorujący oraz przyznający certyfikaty w programie certyfikacji Cradle to Cradle.

Instytut współpracuje z wiodącymi zespołami z kręgów akademickich oraz przedstawicielami ekologicznych organizacji pozarządowych, organów rządowych i środowisk branżowych w celu wdrażania standardów oceny i ciągłego udoskonalania produktów w oparciu o 5 kategorii:

1. Brak szkodliwości materiałów
2. Ponowne wykorzystanie materiałów
3. Użycie energii odnawialnej oraz kontrola emisji dwutlenku węgla
4. Gospodarka wodna
5. Sprawiedliwość społeczna.

Mając na względzie dalszą poprawę zdrowia ludzkiego, niedobór zasobów oraz klimat, instytut opracował nową, jeszcze bardziej rygorystyczną wersję normy certyfikacji produktów Cradle to Cradle. Firmy, które uzyskały certyfikat w wersji 2.1.1, muszą rozpocząć proces adaptacji do bardziej zaawansowanej wersji 3.0 wprowadzonej w styczniu 2013 roku.
W wersji 3.0 norma została rozszerzona o poziom brązowy, wprowadzony, aby zwiększyć płynność przejścia przez kolejne etapy optymalizacji produktów. Oznacza to, że od tej pory dostępnych będzie 5 poziomów certyfikacji nadawanych produktom: podstawowy, brązowy, srebrny, złoty i platynowy.

Poziom podstawowy określony w nowej normie przeznaczony jest dla produktu, dla którego rozpoczęte zostały działania w zakresie optymalizacji oraz określone zostały kwestie dotyczące podstawowego wykazu materiałów, zużycia energii, zużycia wody oraz sprawiedliwości społecznej. Na poziomie brązowym wykonuje się bardziej szczegółową ocenę produktu. Ocenie pod kątem bezpieczeństwa chemicznego i potencjalnej podatności na biodegradację i recykling poddawanych jest co najmniej 75% materiałów wykorzystywanych w produkcie. Co więcej, firma Desso spełniła wymagania dotyczące tworzenia strategii użycia energii odnawialnej oraz kontroli emisji dwutlenku węgla, jak również zakończyła kontrolę gospodarki wodnej w skali całego obiektu i pełną samokontrolę w zakresie odpowiedzialności społecznej.

"Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą firmą, która uzyskała certyfikat w wersji 3.0. Umożliwi to nam dalszy rozwój produktów służących poprawie zdrowia ludzkiego i dobrobytu oraz ochronie środowiska naturalnego"

Alexander Collot d'Escury, Dyrektor generalny firmy Desso

Oficjalne certyfikaty zostały przekazane panu d'Escury oraz jego zespołowi przez pana Roya Vercoulena, wiceprezesa na Europę instytutu Cradle to Cradle Products Innovation Institute.

"Jako członkowie instytutu Products Innovation Institute jesteśmy zadowoleni, że firma Desso, będąca jedną z pierwszych firm, której produkty uzyskały certyfikat Cradle to Cradle, przeszła na najnowszą wersję normy. Cenimy sobie zaangażowanie firmy Desso w tworzenie produktów, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie ludzkie oraz środowisko naturalne"

Bridgett Luther, Dyrektor Products Innovation instytutu.

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email