Powrót do informacji ogólnych o aktualnościach

Zdrowe wnętrza: DESSO rozpoczyna kampanię promującą zdrowie i dobre samopoczucie w roku powietrza

13 maja 2013

Aby realizować cele ogłoszonego przez Unię Europejską roku powietrza, Firma DESSO, wiodący producent wykładzin i nawierzchni sportowych na rynku europejskim, rozpoczyna własną kampanię "Zdrowe wnętrza" z zamiarem zwiększenia świadomości ciągłych zagrożeń wynikających ze złej jakości powietrza w pomieszczeniach, jak również przedstawienia sposoby rozwiązania tego problemu dzięki odpowiednim strategiom i innowacjom.

Latem firma Desso będzie jednym z wystawców podczas tegorocznej edycji konferencji Green Week, która jest największą tego typu imprezą dotyczącą polityki środowiskowej w Europie. Konferencja odbędzie się w dniach 4-7 czerwca w Centrum Konferencyjnym Egg w Brukseli. Razem z tysiącami uczestników Desso będzie mieć możliwość wzięcia udziału w debacie na temat poprawy stanu zdrowia i samopoczucia dzięki lepszej jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Podczas ostatniej konferencji EEB (European Environmental Bureau) Janez Potočnik, Komisarz europejski ds. środowiska, oświadczył, że według ostatnich analiz przeprowadzonych przez Unię Europejską około 420 000 przedwczesnych zgonów w 2010 roku było spowodowane zanieczyszczeniem powietrza1).

 

Spędzamy średnio 90% naszego czasu w pomieszczeniach, dlatego kwestia dobrej jakości powietrza wewnątrz obiektów jest dla nas tak ważna. Z tego powodu cel firmy Desso zawiera się w naszym haśle przewodnim „Odpowiednie pokrycia podłogowe gwarancją naszego zdrowia i dobrego samopoczucia”. Jako dostawcy musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by stworzyć środowisko zapewniające poprawę warunków życia użytkownikom naszych produktów.

Alexander Collot d’Escury, Dyrektor generalny Desso

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku przyczyną śmierci ponad 2 milionów osób jest wdychanie drobnych cząsteczek unoszących się w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach i na zewnątrz2).

Lepsza jakość powietrza w miejscu pracy zwiększa produktywność pracowników. Badania przeprowadzone przez Williama Fiska z kalifornijskiego Laboratorium Narodowego im. Lawrence'a Berkeleya3) dowodzą, że wpływ zwiększonej produktywności uzyskanej dzięki lepszej jakości powietrza w miejscu pracy może zwiększyć wydajność pracy pracownika biurowego o 0,5-5%, co jest równoznaczne z oszczędnościami rzędu 20-200 miliardów USD.

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że zła jakość powietrza powoduje roczne straty w wysokości 630 i 169 miliardów EUR spowodowane wydatkami na opiekę zdrowotną i mniejszą wydajnością pracy4).

— Dowiedzieliśmy się, że firmy mogą w znaczący sposób zmniejszyć zachorowalność wywołaną nieodpowiednimi warunkami pracy dzięki polepszeniu jakości powietrza w pomieszczeniach. W dużych przedsiębiorstwach może to oznaczać znacznie większe oszczędności i wyraźny wzrost wydajności pracy. Celem naszej kampanii „Zdrowe wnętrza” jest uzmysłowienie ludziom, jak ważna jest poprawa warunków w miejscu, gdzie spędzamy tyle czasu. W tym roku koncentrujemy się na najważniejszej kwestii, czyli na jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Mamy nadzieję przyczynić się do wszczęcia dyskusji i powstania nowych pomysłów w środowisku producentów i projektantów —

1) Potočnik, Janez, (wystąpienie) Air quality: Meeting the challenge of protecting our health and environment (Jakość powietrza - jak sprostać wyzwaniom ochrony zdrowia i środowiska), Konferencja na temat czystego powietrza EEB, Bruksela, styczeń 2013 r. Tekst dostępny na stronie: http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-13-4_en.htm
2)  Światowa Organizacja Zdrowia, Tackling the global clean air challenge (Jak sprostać wyzwaniu czystości powietrza na świecie), 26 września 2011 r., publikacja prasowa.
3)  William J. Fisk i Arthur H. Rosenfeld z Narodowego Laboratorium im. Lawrence'a Berkeleya w Kalifornii, Stany Zjednoczone
4)  "Most EU city dwellers suffer bad air days" (Większość mieszkańców miast cierpi z powodu złej jakości powietrza), Euractiv.com, 24 września 2012 r. http://www.euractiv.com/sustainability/third-eu-city-dwellers-suffer-ba-news-514957

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email