Droga mniej uczęszczana

Według nas odpowiedzialność przedsiębiorstwa ma wiele aspektów. Przede wszystkim polega na przyjęciu modelu biznesowego, który zapewnia wymierne zyski oraz pozytywnie wpływa na ludzi i środowisko.

Time for Change_Image

 
Ze względu na ograniczoną ilość zasobów model liniowy typu "weź, użyj i wyrzuć" jest nie do utrzymania. Istnieje jednak lepszy sposób: przekształcenie działalności, aby produkty były wytwarzane w zamkniętym obiegu, tak jak to się dzieje w przyrodzie. Naszym zdaniem przedsiębiorstwa powinny zmodernizować modele biznesowe z myślą o gospodarce opartej na ponownym używaniu i przetwarzaniu towarów i surowców.

W 2008 roku, zainspirowane koncepcją Cradle to Cradle®,  kierownictwo firmy Desso, włączając obecnego prezesa Alexander Collot d'Escury - zainspirowane koncepcją Cradle to Cradle® zmieniło strategię przedsiębiorstwa, tak aby do 2020 r. wszystkie produkty były wytwarzane zgodnie z tą metodą.

Model ten, inspirowany odwiecznym cyklem przyrody, stawia wobec firm wymóg stosowania materiałów i projektowania wyrobów tak, aby miały one pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. W szerszym ujęciu oznacza to używanie pozytywnie zdefiniowanych1) materiałów, które pozwalają na wtórne przetworzenie zwróconych produktów w nowe produkty wysokiej jakości w ramach dwóch cykli: technicznego i biologicznego. W pierwszym przypadku są one ponownie wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów. W drugim przypadku są wystarczająco czyste, aby mogły posłużyć jako nawóz.

W obu sytuacjach materiały są wykorzystywane w obiegu zamkniętym, tak jak w przyrodzie.

Nie jest to jednak łatwe, bowiem uzyskanie certyfikatu Cradle to Cradle CertifiedCM wymaga spełnienia złożonych, rygorystycznych warunków opartych na pięciu kryteriach określonych przez prof. dr. Michaela Braungarta (niemieckiego chemika i byłego współpracownika Greenpeace) oraz amerykańskiego architekta Williama McDonougha.

Firma Desso uważa, że dzięki wdrożeniu modelu Cradle to Cradle® i przejściu do gospodarki o obiegu zamkniętym będzie mogła wydajniej korzystać z bogactw naturalnych, będzie mieć bardziej korzystny wpływ na środowisko i opracuje składniki materiałów sprzyjające zdrowiu użytkowników.

1) Termin "pozytywnie zdefiniowany" oznacza, że wszystkie składniki zostały ocenione jako zielone (optymalne) lub żółte (dopuszczalne) zgodnie z kryteriami oceny Cradle to Cradle®. Na podstawie opisu programu certyfikacji Cradle to Cradle CertifiedCM w wersji 2.1.1, przygotowanego przez MBDC we wrześniu 2008 r. i zaktualizowanego w styczniu 2011 r. 

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email