Ta strona internetowa wykorzystuje cookiesWięcej informacjiUkryj wiadomość

Droga mniej uczęszczana

Według nas odpowiedzialność przedsiębiorstwa ma wiele aspektów. Przede wszystkim polega na przyjęciu modelu biznesowego, który zapewnia wymierne zyski oraz pozytywnie wpływa na ludzi i środowisko.

Time for Change_Image

 
Ze względu na ograniczoną ilość zasobów model liniowy typu "weź, użyj i wyrzuć" jest nie do utrzymania. Istnieje jednak lepszy sposób: przekształcenie działalności, aby produkty były wytwarzane w zamkniętym obiegu, tak jak to się dzieje w przyrodzie. Naszym zdaniem przedsiębiorstwa powinny zmodernizować modele biznesowe z myślą o gospodarce opartej na ponownym używaniu i przetwarzaniu towarów i surowców.

W 2008 roku, zainspirowane koncepcją Cradle to Cradle®,  kierownictwo firmy Desso, włączając obecnego prezesa Alexander Collot d'Escury - zainspirowane koncepcją Cradle to Cradle® zmieniło strategię przedsiębiorstwa, tak aby do 2020 r. wszystkie produkty były wytwarzane zgodnie z tą metodą.

Model ten, inspirowany odwiecznym cyklem przyrody, stawia wobec firm wymóg stosowania materiałów i projektowania wyrobów tak, aby miały one pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. W szerszym ujęciu oznacza to używanie pozytywnie zdefiniowanych1) materiałów, które pozwalają na wtórne przetworzenie zwróconych produktów w nowe produkty wysokiej jakości w ramach dwóch cykli: technicznego i biologicznego. W pierwszym przypadku są one ponownie wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów. W drugim przypadku są wystarczająco czyste, aby mogły posłużyć jako nawóz.

W obu sytuacjach materiały są wykorzystywane w obiegu zamkniętym, tak jak w przyrodzie.

Nie jest to jednak łatwe, bowiem uzyskanie certyfikatu Cradle to Cradle CertifiedCM wymaga spełnienia złożonych, rygorystycznych warunków opartych na pięciu kryteriach określonych przez prof. dr. Michaela Braungarta (niemieckiego chemika i byłego współpracownika Greenpeace) oraz amerykańskiego architekta Williama McDonougha.

Firma Desso uważa, że dzięki wdrożeniu modelu Cradle to Cradle® i przejściu do gospodarki o obiegu zamkniętym będzie mogła wydajniej korzystać z bogactw naturalnych, będzie mieć bardziej korzystny wpływ na środowisko i opracuje składniki materiałów sprzyjające zdrowiu użytkowników.

1) Termin "pozytywnie zdefiniowany" oznacza, że wszystkie składniki zostały ocenione jako zielone (optymalne) lub żółte (dopuszczalne) zgodnie z kryteriami oceny Cradle to Cradle®. Na podstawie opisu programu certyfikacji Cradle to Cradle CertifiedCM w wersji 2.1.1, przygotowanego przez MBDC we wrześniu 2008 r. i zaktualizowanego w styczniu 2011 r. 

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email