Osiągnięcia Cradle to Cradle®

Prowadzenie działalności w obiegu zamkniętym wymaga możliwości odzyskiwania zużytych materiałów oraz ich recyklingu lub ponownego wykorzystania. Aby osiągnąć ten cel, trzeba:

  • Rozwinąć technologię odzyskiwania, aby odbierać zużyte materiały i poddawać je recyklingowi.
  • Opracować produkty o odpowiedniej czystości, które można w znacznym stopniu poddawać recyklingowi.

Poniżej przedstawiamy kilka kamieni milowych na drodze do osiągnięcia celów i realizacji wizji Cradle to Cradle® 2020.

KAMIEŃ MILOWY 1 - srebrny certyfikat

W 2010 roku, zaledwie po dwóch latach od wprowadzenia strategii Cradle to Cradle®, otrzymaliśmy srebrny certyfikat dla produktu DESSO EcoBase®, nowego podłoża wykładzin w płytkach.

Podłoże DESSO EcoBase® spełnia surowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa dla środowiska i zdrowia. Aż do 97% materiałów wykorzystanych do produkcji podłoża uzyskało pozytywną definicję. Oznacza to, że wszystkie składniki zostały ocenione jako zielone (optymalne) lub żółte (dopuszczalne) na podstawie kryteriów Cradle to Cradle®.

Warstwa podłoża DESSO EcoBase® oparta na poliolefinie w 100% podlega bezpiecznemu recyklingowi w naszym procesie produkcji.

Silver Milestone_Image1

KAMIEŃ MILOWY 2 - DESSO Take Back™ i Refinity®

W każdym roku użytkownicy wyrzucają miliony metrów kwadratowych zużytych wykładzin. Często są one palone lub składowane na wysypiskach, co prowadzi do zniszczenia wartościowych surowców. W 2008 roku firma Desso wprowadziła program Take Back™, a rok później opracowała nowatorską technikę oddzielania DESSO Refinity®.   W ramach programu Refinity® przyjmujemy z powrotem zużytą wykładzinę (o ile nie zawiera PWC) oraz oddzielamy przędzę i inne włókna od podłoża.

W ten sposób powstają dwa główne źródła materiałów: przędza, która jest wysyłana z powrotem do dostawców w celu recyklingu, oraz bitumin (obecnie najpopularniejszy materiał stosowany w podłożach wykładzin) sprzedawany firmom zajmującym się przemysłem drogowym i usługami dekarskimi. Wszystkie elementy nienadające się do ponownego przetworzenia są wykorzystywane jako paliwa wtórne w przemyśle cementowym.

Klienci, którzy zwracają zużyte wykładziny i biorą udział w naszym programie, otrzymują certyfikat Take Back™ dający gwarancję, że materiał został poddany recyklingowi zgodnie z zasadami Cradle to Cradle®.

Desso Take Back Programme

KROK MILOWY 3 - wykorzystanie przędzy z recyklingu

Jeden z naszych dostawców, firma Aquafil, opracował zastrzeżoną technologię ciągłego przetwarzania przędzy poliamid 6 odzyskanej z włókien dywanowych na nowy materiał o nazwie ECONYL®.

Obecnie ponad 50%1) naszej oferty wykładzin w płytkach zawiera przędzę ECONYL®. Jest ona w 100% produkowana z przetworzonego nylonu z zastosowaniem przędzy odpadowej uzyskanej w zakładzie DESSO Refinity®.

Recycled yarn

1) Wartość 50% odnosi się do wolumenu 2012 sprzedaży produktów z przędzą ECONYL® w ofercie handlowej płytek wykładzinowych. Łączny odsetek zawartości poddanej recyklingowi różni się w zależności od produktu i koloru. Informacje o zawartości przędzy ECONYL® i jej dokładnej ilości w każdym z produktów można znaleźć w witrynie internetowej www.desso.com.

  • Poleć tę stronę
  • twitter
  • linkedin
  • facebook
  • email